Kultūras un mākslas centrs „Nātre”

ARTBOX. CHALLENGE YOURSELF

Lai arī Latvijā ir ārkārtīgi daudz radošas, talantīgas personības un tiek rīkoti arī dažādi pasākumi laikmetīgās mākslas jomā, tomēr tāds nieks kā ielu performances, piemēram, žonglēšanas ar bumbiņām un visādi citādi triki uz Rīgas ielām, Vecrīgā, nemaz nerunājot par citām Latvijas pilsētiņām ir nemanāmi, lai neteiktu, ka tādu nav vispār. Nu mēs te nerunājam par vientuļiem vijolniekiem, ģitāristiem, kas priecē garāmgājējus ar savu sniegumu…bet ir arī citas mākslas formas. Esot citās Eiropas galvaspilsētās, Amsterdamā, Milānā un citur tas nav nekas jauns, pat ierasts, bet šeit Latvijā nā ni [lasīt kā „nekas tamlīdzīgs”].

Tādēļ, lai neteiktu, ka mūsu zemītē „nekas nenotiek”, nolēmām rīkoties. Tā nu KMC „Nātre” sadarbībā ar ES programmu „Jaunatne darbībā” rīkoja internacionālu jaunatnes apmaiņas projektu „ARTbox. Challenge yourself ”, kas no 2009. gada 21. līdz 30. augustam notika Jelgavā.

Projekta mērķis – popularizēt laikmetīgās mākslas nozīmi jauniešu personības attīstībā un starpkultūru dialoga veicināšanā, kā arī veicināt sabiedrības izpratni par laikmetīgo mākslu. Projekta tēmā tiek iekļauta mākslas nozīmība – māksla kā medijs un mākslas vērtība aktīvas sabiedrības veicināšanā.

Projekts apvienoja 26 jauniešus no Ungārijas, Turcijas, Rumānijas, Slovākijas un Latvijas, taču dalībnieku vidū bija arī francūzis, nīderlandiete, vārdu sakot, krāsaina un radoša kompānija.

Projekta nosaukums ”ARTBox. Challenge Yourself” simbolizē mākslas kasti kā mākslinieka darbarīku komplektu. Melnās KASTES tika izmantots arī kā simbols cilvēka prātam, domāšanas veidam, pasaulei, kādā dzīvojam. Tas bija izaicinājums dalībniekiem pārbaudīt sevi un realizēt pārdrošas idejas. Jaunieši veidoja kompleksus mākslas darbus par tēmu.

Caur dažādām mākslas aktivitātēm tika attīstīts starpkultūru dialogs un veicināta savstarpējā tolerance, dažādu kultūru harmoniska līdzās pastāvēšana.

Projekta ietvaros tika realizētas dažādas aktivitātes:

  •  MULTIMEDIJU PERFORMANCE Jelgavas Kultūras nama Baltajā kolonu zālē
  • IELU PERFORMANCES Jelgavas pilsētas gājēju ielā
  • STARPTAUTISKS KULTŪRAS VAKARS un prezentācijas mūzikas klubā „Jelgavas Baltie Krekli”
  • EIROPAS KULTŪRAS NAKTS Bērnu un jauniešu mūzikas klubā (BJMK)
  • INSTALĀCIJA „ARTBOX SILTUMNĪCA” Pedvāles mākslas parkā
  • INSTALĀCIJA – plosta izveide un dalība „Piena paku regates” sacensībās.

KĀ TAD TAS VISS IZPAUDĀS…

Projekts, protams, sākās ar atklāšanas ceremoniju – MĀKLSAS KASTES atvēršanu, atraktīvi prezentējot 4 galvenos darbības virzienus. Projekta laikā visi dalībnieki tika sadalīti tematiskās grupās:

  • mode (uzdevums radīt neordinārus tēlus performancei),
  • video (dokumentēt projekta norisi un izveidot video projekcijas performancei),
  • mūzika un ritms (izveidot muzikālo pavadījumu performacei),
  • teātris (teatralizēta, ritmiska dalība performancē).

Katrai valstij iepriekš tika dots mājas darbs – sagatavot prezentāciju, kas notiek viņu zemē šajos 4 mākslas lauciņos, lai vēlāk efektīvi spētu ģenerēt idejas un izpildīt lielos uzdevumus, kā rezultātā spētu novērtēt, cik dažādi esam, kas mūs vieno, kas šķir.

Tātad mūsu mērķis bija, atraktīvi darbojoties, uzrunāt pēc iespējas plašāku auditoriju. Mums neinteresēja variants, ka radoši varam darboties 9 dienas 4 sienās un popularizēt laikmetīgo mākslu tikai paši sev. Vajadzēja iziet ielās!!! Bet kā tas uzrunās cilvēkus bez reklāmas?!J Pievērsām uzmanību kā vien varēdami – zīmējām ARTbox Stencilu ar krītiņiem uz ielām, izmantojot mūsu projekta logo „Cilvēks – vienlīdzības zīme- ir atvērta kaste”. Ar saukli „Open Your Box”(atvērt savu robežu un aizspriedumu, vienaldzības, problēmu kasti)  katru dienu, ejot uz pusdienās, ar īpašām kustībām sveicinājām vietējos pilsētniekus.

Dzīve „Mākslas rezidencē” jeb BJMK (Bērnu un Jauniešu Mūzikas klubs)… Kopīgas brokastis ar neatvairāmo klavierkoncertu Endija Rozenberga izpildījumā. Rīta rosmes atrakcijas. Saldējumu kokteiļu meistardarbnīcas. Katru vakaru īsta Eiropas Kultūras nakts ar gardiem, pašu gatavotiem, tradicionāliem ēdieniem un dzērieniem, prezentācijas, atrakcijas, dejas, dejas, dejas…

Mūzikas grupas neliels koncerts atvadu vakarā.

Pirmais publiskais pasākums

Eiropas Kultūras nakts Jelgavas literāri muzikālajā klubā „Jelgavas Baltie krekli” notika projekta oficiālā, publiskā atklāšana. Projekcijas, prezentācijas par katru projekta dalībvalsti, jauniešu stāsti un smiekli. Visa vakara garumā skan vienīgi dalībvalstu deju mūzika, un jā gan..arī turku nacionālās dejas tiek kopīgi ar visiem kluba apmeklētājiem izdancotas visas nakts garumā. Lieliska iespēja projekta dalībniekiem iepazīt un komunicēt ar vietējiem jauniešiem.

Kā pateicība par iespēju kopīgi svinēt ARTbox atvēršanu, projekta ietvaros tapa maketi Bērnu Ēdienkartes izveidei Picorestorānan „Tami Tami”.

ARTBOX IELU PERFORMANCE JELGAVAS MAZAJĀ BRODVEJĀ JEB GĀJEJU IELĀ

Saulaina pēcpusdiena. Pie restorāna „Silva” āra nojumēm drūzmējas pārsteidzoši daudz apmeklētāju. Kaut kas briest….

Jau iepriekš manīti ARTbox plakāti ar zaļajām lūpām, kas ekspresīvi gatavojas ko paust. Uz asfalta dalībnieku veidoti ARTbox stencili ar  uzrakstiem par to kas, kur, kad.

Cauri pilsētai dodas gara jauniešu rinda ar melnām kastēm galvās kas beidzot sastājas garā rindā visas gājēju ielas garumā. Atskan sauciens ”Open your box!!!”, ko viens otram padod dalībnieki ar īpašu roku kustību, simbolizējot savas kastes atvēršanu. Melnās kastes tiek noņemtas.

Neizpratne…

Atskan īpaši montēts skaņu mix. Parādās tēls ar simbolisku TV kasti galvā, piesaistot uzmanību ar nebeidzamu murmināšanu. Viens pēc otra jaunieši apsēžas ietves vidū un iegrimst TV hipnozē, uzliekot galvās melnās kastes.

Tā ir konceptuāla akcija par masu mediju apburto loku un sabiedrības reakciju. Kāds dod impulsu, kāds pārrauj loku, kāds uzsāk cīņu ar acīmredzamo un pierasto. Kāds ielas vidū glezno milzu plakātu ar informāciju par nākamās dienas performanci Kultūras namā, turku puisis Četins sāk žonglēt ar  krāsainām bumbiņām, arī Valters-latvietis, kas tagad Rumānijā žonglē ar uguns liesmām.

Pēc tam, vakara krēslai iestājoties, turpinās ielu performances 2. daļa …

Čilli picērijas nojume pārvēršas slēgtā „Gaismas BOX” no kuras atskan miera mūzika un runā ēnas, kokos parādās krāsainas gaismas. Gaismas kastē savādi spēlējas dažādi ēnu tēli. Kāds iesien ķēdē uguni un liek tai dejot…Vakara vide jauniešiem, sarunām un kopā būšanai.

Jelgavas atdzīvināšana vakarā, ielu mākslas attīstīšana, garāmgājēju uzrunāšana, ideja kā popularizēt un informēt par gaidāmo projekta nozīmīgāko pasākumu Kultūras namā. Tas ir tikai sākums, mazs impulss, mēģinājums uzrunāt.

„ARTbox” LIELĀ PERFORMANCE

Jelgavas Kultūras namā izritināts ar „nātrīgi” zaļais paklājs, kas kalpo par modes skates defilē ceļu.

Fonā tiek demonstrētas Video grupas izveidotās īsfilmas. Vienā no tām atspoguļots ceļš, kā projekta dalībnieki nonāca līdz mākslas projekta rezidencei, bet otrā – kas notiek ar cilvēku, kad tiek atvērts ARTbox.

Performances grupiņa rāda 6 īsas ainiņas. Ir liela kaste ar 6 šķautnēm, un, katru no tām pagriežot, tiek parādīts jauns stāsts

( „Kas tad tik labs iekš TV?” ; „Kad tu pēdējo reizi piezvanīji saviem tuvajiem?;

„Veltījums vecākiem”; Solidaritātes deja  – Ungāru tautas deja, ko jaunieši apguva Ungāru Nacionālajā kultūras vakarā).

Visi dalībnieki tērpušies Modes grupiņas radītajos zaļajos tērpos.

To visu vēro Jelgavnieki, kas ir lielā sajūsmā par redzēto, izjusto pozitīvismu un aizkustinājumu, ko radījuši 26 jaunieši, kas nav nekādi profesionāļi, taču darījušo visu iespējamos, lai uzrunātu ikvienu.

O jā! Pelnīta atpūta jeb ”ARTbox  KUSTĪBĀ”

Saulains rīts. Busiņš dodas ceļā.

Šoferīši atskaņo latvju vecos hītus ar Žoržu Siksnu un Viktoru Lapčenoku.

Pieturas –  Pedvāles mākslas parks, Kandavas Ventas rumba, Jūrkalne.

Pedvāles Mākslas parkā Instalācijas darbnīcas ietvaros mākslas parka teritorijā, dalībnieki veidoja simbolisku, koncepcijas instalāciju ”ARTbox Siltumnīca” (mākslas impulsu māja).

Šī ir nestandarta siltumnīca, kurā tiek audzēta nātre, kas izraisa „mākslas niezi”, dodot iespēju izaicināt sevi un dod impulsu māksliniekiem brīvi darboties instalāciju mākslā.

Tika uzvilkti ARTbox komandas dizainētie, zaļie nātru projekta kostīmi un darba spars auga. Radoša vide brīvā dabā, svaigi pļautas lauku zāles smarža un grābekļu talka. Sākām ar akmeņu stādīšanas tradīciju Pedvāles laikmetīgajā mākslas parkā. Katrs jaunietis varēja izvēlēties savu akmeni, pačukstēt vai uzrakstīt tam savu vēlēšanos un iestādīt to akmeņu dobē.

No Jelgavas tika vesta īsta nātre un īpašā ceremonijā iestādīta siltajā mākslas inkubatorā. To visu Video grupiņa dokumentē.

Vēlāk mākslas parka izpēte, iepazīstot  mākslas darbus, gūstot pieredzi un iedvesmu, pārrunājot mākslas objektu idejas un viņu skatījumu.

Pēc labi padarīta darba seko Latviešu nacionālais vakars Jūrkalnes viesu namā pie jūras. Tur visi ļaujamies lauku paradīzei ar ugunskuru ābeļdārzā. Mūsu maltīte? – „liela, ugunīga lava” zupas katlā, dabīgas tējas māla krūkās, svaigi vārīts ābolu ievārījums un saimnieces ceptas pankūkas.

Pēc tam seko „Jūrkalnes Nakts Misija” ar lāpstu rokās lavoties cauri pļavai uz stāvkrastu pēc zilajiem māliem, ko ieziest pirts laikā. Saunas ballīte ar smalku latviešu tradīciju prezentāciju, ar dažnedažādām zaru slotiņām un dabīgiem skrubīšiem iz kafijas, sāls un prosas graudiem. Un noslēgumā līksma zilo mālu maskas ieziešana un ietīšanās vākuma plēvēs.

Visbeidzot- pēdējais darbiņš – ARTbox INSTALĀCIJA

„Apaļā galda diskusijā” tapa vīzija par ARTbox instalācijas performanci,„ Latvijas Piena, Medus un Maizes Svētku” ietvaros – „Piena paku regatē uz Lielupes”. Šajā akcijā piedalījās 30 komandas un to visu vēroja ap 15 000 skatītāju.

Koncepcija „Cilvēks un KASTE. Cilvēks KASTĒ. Un KASTE cilvēkā”

Divās dienās „Nātres” biroja plašajā dārzā arhitektu, inženieru un airētāju arodbiedrības no piena pakām izveidoja „Melno kasti”, kas simbolizēja cilvēka prātu, kurā valda ikdienas rutīna, aizspriedumi un citi nelabumi. Komandu prezentācijas laikā sākās Melnās Kastes atvēršana no iekšpuses un skaļa, demonstratīva kastes iznīcināšana ar zāģu palīdzību. Kastes vidū- internacionāla „Kastīšu atvērēju” apvienība no Turcijas, Slovākijas, Latvijas, Rumānijas un Ungārijas. Atverot kasti, Nātre sadzeļ un inficē visu pilsētu ar MĀKSLAS NIEZI…Tev ir tikai viena iespēja – atver savu domu kasti, saņem mākslas vakcīnu un tava ikdiena ritēs košā krāsu spektrā!

Bija arī ARTbox Fanu klubs ar speciāliem tērpiem + atribūtiem un lielākajiem atbalsta plakātiem + viennozīmīgi skaļākajām balsīm.

Pēc Piena Paku līmēšanas maratona katrs dalībnieks uz vienkāršu piena paku tagad skatās citām acīm. Paldies „Tukuma Pienam” par atbalstu, piešķirot simtiem tukšu piena paku un jogurta dopingu jaunajiem censoņiem.

Šis akts pielika oficiālu punktu mākslas projektam un jaunieši devās uz atvadu ballīti un jau otrā rītā katrs uz savām mājām. Tā noslēdzās ARTbox projekts…., bet kaste aizvērta netiek …..

 

Šis projekts „ ARTbox.Challenge yourself” bija ārkārtīgi liels izaicinājums gan mums kā organizācijai, gan arī pašiem dalībniekiem.

Organizējot darījām, cik spēka, lai projekts būtu pēc iespējas radošāks, netipiskāks un interesants pašiem dalībniekiem. Lai nebūtu citviet pieredzētās  nīkšanas 4 sienās, dzīvošanās viesnīcās un vienveidīgi workšopi. Šķiet, ka tas mums izdevās, kaut arī nebija viegli. Šādu projektu veidojot, ir papildus atbildība ne tikai pret dalībniekiem, savu organizāciju, bet arī pret mūsu labvēļiem-sponsoriem un atbalsītājiem. Bet atskatoties, tika izdarīts viss, ko iecerējam, pat vairāk … kaut arī, atzīsimies, to, ko paveicām 9 dienās, citos apstākļos izdarītu 5 projektu ietvaros. Varbūt labi, ka lielākā daļa dalībniekiem šī bija pirmā jauniešu apmaiņa (nezināja, ko īsti sagaidīt), tai pat laikā, reizēm skumīgi, ka viņi nespēja novērtēt „tos daudzos bonusus”, ko sniedzām šajā projektā, jo gluži vienkārši viņiem nebija ar ko salīdzināt. Projekts bija pārsteigums arī pieredzes bagātajiem, jo, kā viņi paši atzinās -sākumā licies, ka mūsu izvirzītie uzdevumi ir utopija un neizpildāmi tik īsā laika posmā, vismaz kvalitatīvi ne, lai atrādītu pilsētniekiem, taču rezultāts pārsteidza mūs pašus – viss ir iespējams, ja darbojamies ar vienu mērķi, raugoties vienā virzienā, lai cik dažādi būtu, lai aŗi no kādām kultūrām nākam. Ikvienam šis bija spēcīgs piemērs saliedētībai, tolerancei, iecietībai, dažādības izpratnei un aizspriedumi laušanai gan vietējā, gan Eiropas līmenī.

 

Un vēl liels prieks un lepnums, ka šis neticamais darbs novērtēts kā visādā ziņā kolosāls! Pasākums Latvijas mērogā! Biedrības “Kultūras un mākslas centrs “Nātre”” pirmā organizētā straptautiskā jauniešu apmaiņa –  projekts “ARTbox. Challenge yourself” izvirzīts starp labākajiem projektiem Latvijā un nominēts “Eiropas Jaunatnes nedēļā 2011” kategorijā “Eiropas pilsonība”. Paldies par nomināciju un visiem projekta dalībniekiem un organizācijām par kopīgo radīto notikumu Latvijā 2009. gada vasarā!

 

Pateicība projekta sponsoriem un atbalstītājiem:

Tukuma Piens „Baltais”, Mūzikas klubs „Jelgavas Krekli”, ēdināšanas uzņēmumam “Silva”, picorestorānam “Tami-Tami”,  “Čilli Pica”,  “Fāzer Maiznīca”, Aģentūrai “Kultūra”, Pedvāles mākslas parkam,  Bērnu un jauniešu mūzikas klubam ( BJMK).

 

Ar nātrigiem sveicieniem no “ARTbox”  idejas autorēm un projekta vadītājām – Dace Indrika, Aiva Roga

 

Par projektu “ARTbox. Challenge yourself” uzzini vairāk arī te:

 

Radošā dzīve «uz koferiem»   Armands Jēgermanis Laikraksts Zemgales Ziņas. Raksts 12.09.2009
http://www.zz.lv/portals/portreti/raksts.html?xml_id=16885

„Notiks starptautisks kultūras projekts «ART box. Challenge yourself”
http://www.zz.lv/portals/izklaide/raksts.html?xml_id=16526

Un  Starptautiskais kultūras projekts veiksmīgi sācies”
Laikrakstā Zemgales Ziņās.  Raksts 23.08.09 Armands Jēgermanis

Zemgales NVO sadaļā par jauniešu organizētajām apmaiņām – „Teorija un prakse”
http://www.zemgalei.lv/view_52795.html

Kā arī te:

http://www.zz.lv/portals/izklaide/raksts.html?xml_id=16563

http://www.jelgava.lv/index.php?id=52889

http://www.mediji.lv/tag/rumanija/

http://www.jelgavasvestnesis.lv/page/27?news_id=6048

http://www.labaszinas.lv/readnews_print.php?news_id=102493

http://bjmk.lv/projekti/jauniesu-apmainas/artbox-challenge-yourself/

http://www.zemgalei.lv/view_52795.html

http://www.jelgavasvestnesis.lv/page/27?news_id=6048

http://easyget.lv/kultura/read/15819/

http://www.llu.lv/?ri=4021

http://www.pedvale.lv/jaunumi/524/

http://www.nra.lv/articles/print.htm?id=28954

http://www.jaunatne.gov.lv/index.php/raksti-projektu/jauniesu-apmainas/pieredze-apm/111-daudznozmg-mkslas-kaste?ee0756452b48aecd0c2ebb779e3af591=f7e7f85c4a5694f5152cc2585eb5f031

http://www.tvnet.lv/zinas/regionos/272327-piena_paku_laivu_regate_startes_30_komandas

http://www.jelgavnieki.lv/?act=10&art=13139

http://skatiens.lv/zinas/29082009-jelgava_notiks_piena_paku_regate

 

Saturs tiek aizsargāts.