Kultūras un mākslas centrs „Nātre”

“NĀTRES” DESMITGADI ATZĪMĒ SAJŪTU LABIRINTĀ

“Nātrēm” allaž bijusi svarīga atmosfēra, darbošanās kopā, kā arī dažādu mākslas formu un pasākumu popularizēšana dzīvespriecīgā, bet ne mazāk profesionālā, gaisotnē! Jo, kā vēsta sena Kultūras un mākslas centra “Nātre” leģenda: “Kad niez domas un rokas, lai kaut ko radītu, tad nevar nedarīt!”. Tāpēc īsi pirms gada krāšņākajiem svētkiem, mēs izraudzījāmies vienu no skaistākajām  Zemgales novada pērlēm – Lielvircavas muižu – , lai 2018. gada 18. decembrī sapulcinātu vienuviet organizācijas vecos un jaunos draugus, sadarbības parnerus un atbalstītājus gluži neierastā pasākumā  –  “Citāds seminārs – sajūtu labirints”.

Iedvesmojoties no Kultūras un mākslas centra “Nātre” (KMC “Nātre”) daudzveidīgās 10 gadu pieredzes, tieši šim pasākumam tika izveidots īpašs “Sajūtu labirints” piecās muižas istabās. Katra no istabām tika veltīta kādam no lielākajiem KMC “Nātre” pasākumiem, kas savā būtībā bija ārkārtīgi atšķirīgi, bet reizē ilustrē organizācijas plašo darbības veidu:

“Cepums ar Slavenību”(sarunu cikls jauniešiem par profesijas aizkulisēm);

“Pludmales festiņš”( ģimenes pasākums vasarā);

 “Es redzu tā/Tumsa krāsās” (projekts sadarbība ar Latvijas neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālo organizāciju, kurā tiek attīstīti dažādi mākslas talanti – mūzikā un mākslā – cilvēkiem ar pilnībā vai daļēji liegtu redzi);

“ArtBox. CHallenge yourself” – atsauce uz KMC” Nātre” starptautisko darbību, īpaši izceļot pirmo starptautisko jauniešu apmaiņu par laikmetīgās mākslas popularizēšanu Latvijā, kas saņēmusi arī JSPA apbalvojumu

“Meistarklases un radošās darbnīcas” – organizācijas veidotie pasākumi dažādām organizācijām, pašvaldībām, korpuratīvajiem klientiem

un visbeidzot – “Slavas zāle” un “Muižas foto istaba”, kurā akcentēts sasniegtais 10 gadu garumā, kā arī sveikti biedrības biedri un sadarbības partneri.

Katrā no muižas istabā tika radīts kāds uzdevums, kurā tika pievērsta uzmanība kādām no 5 cilvēka maņām, kā arī veicināta cilvēku savstarpējā saliedēšanās un sadarbība, neskatoties uz invaliditāti, valodas atšķirībām vai pārstāvēto sociālo slāni.

Tā semināra dalībnieki muižas foajē jeb “Cepums ar slavenību” norises vietā izgaršoja trīs veidu garšu – salds (bezē), pikants (piparkūku) un sāļš (krekeru) cepumus un cienājās ar spēcīgi smaržojošo un garšas ziņā īpaši niansēto karsto dzērienu – dzērveņu medus dziru, bet izmantojot ožu, garšu un redzi, minēja dziras sastāvdaļas. Aplūkojot, sasmaržojot vai sataustot vairākās burciņās ievietotos dziras elementus, karstā dzēriena baudītāji pārliecinājās par savu sajūtu pareizību.

Muižas Zilajā istabā  tika ierīkots improvizēts “Pludmales festiņš”, kur ikviens pasākuma dalībnieks tika aicināts uzkavēties pludmales atmosfērā –  izjūtot vēju, ūdens šļakatas, cilvēku čalas un vasaras smaržu. Iedvesmojoties no sveču smaržu – kanēļa, ūdens, ķiršu – radītām asociācijām, katrs semināra dalībnieks, stikla burkā, izmantojot dažādu krāsu krītu un sāli, radīja netipisku svītru dekoru.

Atsaucoties uz projektu „Es redzu tā\ tumsa krāsās, Kāršu istabā semināra dalībnieki pielaikoja simulācijas brilles, tādējādi saprotot, kā pasauli “redz” cilvēki ar redzes traucējumiem, un kopīgi radīja mākslas darbu  – sajūtu kartiņu – Lielvircavas muižai.

Muižas Sarkanajā istaba  – “ArtBox” zona – tika veltīta laikmetīgajai un instalāciju mākslai. Tajā atradās dažāda izmēra un formu spaiņi, trauki un maisi, kuros sabērti dažādu formu priekšmetiem – zirņi, pupiņas, čiekuri, kļavu sēklas, kastaņi, makaroni, lazdu rieksti, ķiršu un plūmju kauliņi, kanēļa mizas u.c. Cilvēki bez redzes invaliditātes, pielaikojot simulācijas brilles, bet cilvēki ar redzes invaliditāti – ar aizvērtām vai aizsietām acīm, apskatot, sataustot, sadzirdot vai sasmaržojot, mēģināja atminēt priekšmetus. Izmantojot dabas materiālus – kafijas pupiņas, miežu putraimus, rīsus, putna spalvas, dažādu krāsu un izmēru filca apļus, flomāsterus, līmes pistoles u.c., semināra dalībnieki arī dekorēja katrs savu Ziemassvētku dāvanu maisiņu.

Visbeidzot – Zaļajā istabā notika kēksu dekorēšanas un Ziemassvētku apelsīnu dāvanu iesaiņošanas radošās meistardarbnīcas.

Galu gala jāatzīst, šis “Citādais seminārs” bija īsti svētki, kurā cita starpā caur praktiskām un daudzpusīgām aktivitātēm tika asinātas visas maņas – redze, dzirde, oža, tauste, garša, attīstīts prāts un iegūta vērtīga, personiska un emocionāla pieredze.

 

 

”Šis pasākums palīdzēja  samazināt cilvēku, kas nav redzes invalīds, neizpratni, kā rīkoties saskarsmē ar personu ar redzes invaliditāti. Pasākuma laikā pati biju pozitīvi pārsteigta uzzinot, ka Latvijas neredzīgo savienības Jelgavas nodaļas biedri prot izcili gatavot, un viņiem ir pieredze dažādu pasākumu ēdināšanas organizēšanā.”

 Vija Kurpniece,
semināra projekta vadītāja

 

 

“Seminars sniedza izpratni, kā pasauli “redz” cilvēks ar dažādām redzes slimībām. Pašlaik strādājam pie interneta platformas izstrādes, kas ļautu savest kopā personas ar invaliditāti un sociāli atbildīgus darba devējus, tādēļ šī gūtā pieredze bija ļoti nozīmīga šī darba attīstīšanā “.

Raimonds Lejnieks – Puķe,
“Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrības” pārstāvis

 

 

“Piedalīšanās Citādajā seminārā  ir unikāla pieredze gan mūsu organizācijai,  gan arī Jēkabpils invalīdu biedribai , kas uz pasākumu bija atbraukuši līdzi kopā ar mums. Šis, manuprāt, ir lielisks sadraudzības sākums starp dažādām biedrībām un es noteikti ticu, ka mums nākotnē būs lieliska sadarbība.”

 Rasma Drakša,
“Vides un tūrisma attīstības Klubs „SĒLIJA” vadītāja

 

 

“Sajūtu seminārs” bija ārkārtīgi jauks un sirsnīgs atskats uz KMC “Nātre” un LNB Jelgavas Teritoriālās organizācijas draudzību, projektu realizēšanu un dažādu pieredžu gūšanu. Šīs sadarbība Jelgavas TO personām ar redzes traucējumiem ļāva attīstīt savu radošo potenciālu caur dažādiem mākslas procesiem. Savukārt  KMC “Nātre”  radošā komanda no mums guva milzīgu pieredzi kā kopā darboties ar personu, kura ir neredzīga vai ar daļēju redzes atlikumu, kopīgi īstenojot dažādus projektus un interesantas mākslas idejas. To, kā pasauli sajūt Neredzīgs, semināra laikā interesanti pasniegtu izbaudījām gan mēs paši, gan citi. Sirsnīgā atmosfērā varējām baudīt pasākuma svinīgo gaisotni, muižas vēstures auru, senatnīgo greznību un pēcpusdienu neierastos apstākļos”.  

Ilze Makarova – Makaronoka,
Latvijas Neredzīgo biedrības JTO vadītāja

 

 

 

Pasākumu organizēja KMC “Nātre” sadarbībā ar Latvijas Neredzīgo biedrības Jelgavas teritoriālo organizāciju, Latvijas bezdarbnieku un darba meklētāju interešu aizstāvības biedrību un biedrību “Vides un tūrisma attīstības Klubs „SĒLIJA”. Pasākumu “Citāds seminārs – sajūtu labirints” tapis ar Kultūras ministrija un Zemgales nevalstisko organizāciju centra finansiālu atbalstu.

 

Saturs tiek aizsargāts.