Kultūras un mākslas centrs „Nātre”

DACE MICĀNE-ZĀLĪTE

Foto_Aigars_Hibneris_WEB__DSC2991režisore, dramaturģe

Biogrāfijas dati
Dzimusi Jelgavā Guntas un Jāņa Micānu ģimenē
Mācījusies Jelgavas 4. Vidusskolā, vēlāk Jelgavas mūzikas koledžā (toreiz Jelgavas mūzikas vidusskolā) flautas specialitātē. Studējusi masu svētku režiju J. Vītola Latvijas Valsts konservatorijā pie režisores Lūcijas Ņefedovas

Ģimene
Precējusies ar trimdas latvieti – bērnu ārstu Egilu Zālīti no Bostonas, dēls Krišjānis Jorens Zālītis. Dzīvo ASV, Bostonā (1992-1997), atgriežas Rīgā – top režijas darbi bērnu un jaunatnes teātrim, Vispārējo Latviešu Dziesmu un deju svētku koncerts “Latviešu kāzas”, Skolu Jaunatnes dziesmu un deju svētku deju liekoncerta “Ritums” režisore.

Studijas un darbs ASV – 2006-2015
Konektikutā 2008 turpinājusi režijas studijas kā Special Research Fellow Jeila (Yale) Universitātes Drāmas skolā (ASV). Nodibina Konektikutas latviešu skolu, kur māca folkloru, vēlāk folkloru turpina mācīt Bostonas Latviešu skolā.

Dramaturģija
2013 Luga “Kur meklēt Šambalu” 1000 vārdu lugas konkursa laureāte,
‘’One Theater World” (ASSITEJ), Starptautiskais bērnu un jauniešu lugu festivāls, Klīvlande,
Vada Drāmas klases amerikāņu skolas jaunatnei, raksta lugas.
Latvijā studē maģistratūrā LU Baltu filoloģijas fakultātē Folkloristiku.

Darbi
Sarakstītas un iestudētas vairāk kā 20 lugas, muzikālas un deju izrādes bērniem un jauniešiem.
Dzejas grāmata “Vāveru gane” (2011) Amerikas Latviešu Apvienības Kultūras Fonda stipendija
Raksti dzimtajai pilsētai publicēti avīzē „Zemgales ziņas” slejā “Pretskats” (2011-2015) par kultūru ASV un Latvijā.
Jelgavas 750 gadu svinībās koncertu “Latviešu dziesma Jelgavas vārtos” un deju izrādi “Vēja zirgi sauli veda” režisore, libreta autore
2016 .gada aprīlī Aleksandra Čaka memoriālajā muzejā dzejas autorvakars “Zaļš mētelis ir pasaulei”

Vide – mājas dārzs
Te manas pirmās atmiņas no bērnības, auklītes Zelmas Bijēvicas dārzā. Spilgta atmiņa kā spēlējos zaļā zālē, sajutu sauli, dabu.
Pirms pus gada kopā ar ģimeni esam atgriežušies Latvijā.
No ASV uz Latviju atgriezusies arī grāmata”Ievads latviešu tautas dzejā”, izdota Latvijas Universitātē 1940. gadā, tātad pirms kara gadiem.
Jau biju uzsākusi studijas universitātē vēl dzīvojot ASV. Folkloras vēstures studijām pētīju profesora Luža Bērziņa (1870-1965) biogrāfiju. Viņa grāmatu internetā atradu apgādā “Trimda dimd” Kanādā. Jeila universitātē tapa intervija ar profesoru Kristapu Keggi, atmiņas par viņa vectēvu Ludi Bērziņu. Vērtīgo izdevumu reiz trimdas ceļos bija paņēmis līdz kāds latvietis. Tā tagad, grāmatas autora Luda Bērziņa mazdēla, profesora Kristapa Kegi parakstīta, atgriezusies Latvijā.
Dažādi likteņi dažādos laikmeta griežos latviešus ved pasaulē.
Kas vada mūs un pasargā pasaules ceļos? Latvija un latvietība, dzimtā valoda, latvieša gods, mīlestības saites ar tuviniekiem un draugiem, kas sagaida mājās pasaules ceļiniekus. Dzimtā pilsēta Jelgava.

Zemgales tautas tērps vecāku dāvana kāzās.

Jelgava man ir dzimta 5. paaudzē

Un vēl…

Par izstādi:

„Ar izstādi mēs – vienas pilsētas bērni – esam sapulcināti, lai arī cik tālu pasaulē esam bijuši viens no otra, satikšanās ir Jelgavā, mūsu MĀJĀS.”

/Dace Micāne – Zālīte/

Saturs tiek aizsargāts.