Kultūras un mākslas centrs „Nātre”

MĀKSLAS SIMPOZIJS “AIZspriedums”

Mūsdienu sabiedrībā pastāv dažādu veidu aizspriedumi. Arī Latvijā arvien biežāk ir sastopami cilvēki ar citu ādas krāsu, etnisko izcelsmi un dzīves uztveres modeli. Viss svešais un nezināmais biedē cilvēkus, nereti izraisot pretreakcijas. Arī mūsdienu jeb laikmetīgā māksla reizēm paliek nesaprasta, pat aizspriedumu pilna.

Tomēr vienīgā iespēja mazināt aizspriedumus, ir par tiem diskutēt, izglītot, tādējādi sabiedrību padarot atvērtāku un pozitīvāku. Galu galā svarīgi apzināties, ka ikviens no mums ir neliela, tomēr ļoti vērtīga daļa no lielā pasaules mākslas darba.

2007. gads Eiropā ir pasludināts par vienādu iespēju gadu, par dzīvi bez diskriminācijas. Tādēļ, apvienojot spēkus, Kultūras un mākslas centrs “Nātre” un Sabiedrības attīstības un izglītības centrs [SAIC] nolēma izmantot mākslu kā līdzekli dažādu aizspriedumu mazināšanai un organizēt Jelgavas mākslas simpoziju – kompleksu kultūras un mākslas pasākumu virkni, lai mudinātu sabiedrību runāt par aizspriedumiem, cilvēktiesībām un vienlaikus parādot ikvienu personību un domas brīvību kā vērtību un lielās pasaules daļu.

Attīstot daudzpusīgu mākslas dzīvi Latvijā, sekmējot laikmetīgās un netradicionālās mākslas akceptēšanu Jelgavā, kā arī veicinātu jaunu mākslas tradīciju nostiprināšanos Latvijā, no 2007. gada 19. līdz 21. septembrim Jelgavā tika organizēts mākslas simpozijs “AIZspriedums.

 Īpaša uzmanība tika veltīta simpozija dalībnieku atlasei. Organizatoru mērķis bija iesaistīt pēc iespējas savdabīgākus jaunos māksliniekus – dažādu mākslas jomu pārstāvjus, lai veidotos zināšanu un pieredzes apmaiņa darbojoties vienā projektā. Tādēļ noslēdzoties 15. jūlijā izsludinātajam jauno mākslinieku pieteikumu konkursam, par simpozija dalībniekiem tiks apstiprināti dažādu mākslas jomu mākslinieki – gleznotāji, fotogrāfi, tēlnieki, grafiti mākslinieki, modes dizaineri, kuru mērķis – simpozija laikā izpaust viedokli par pastāvošiem aizspriedumiem mūsdienu kultūrā.

Lai aktualizētu simpozija pamattēmu “Aizspriedums”, visa pasākuma laikā tika izmantotas dažādas mākslas formās, kas realizētas, izstādītas ne tikai ierastajās kultūras un mākslas telpās, bet visā pilsētvidē, tādējādi veicinot mākslas pasākumu decentralizāciju. Tā piemēram, Hercoga Jēkaba laukumā tika veidotas instalācijas, bet tirdzniecības centrā “VIVO” – apgleznoti body art modeļi, kas vēlāk uzstājās ar radošajām performancēm T\C “Pilsētas pasāža”, Literāri muzikālajā klubā “ Jelgavas baltie krekli”  un sabiedriskā transporta pieturvietās pilsētas centrā. Noslēguma dienā, piedaloties māksliniekiem un pilsētas iedzīvotājiem, notika tematiska Pārlielupes ekskursija “Puķu bērnu” stilā. Taču vakarā – simpozija fotoizstādes atklāšana Jelgavas Kultūras namā, bet koncerts, performances un modes skates  – pie kafejnīcas “Silva”.

Visi fotoizstādes darbi, kas tapuši Jelgavas mākslas simpozija “AIZspriedms” laikā bija skatāmi  Jelgavas kultūras namā, T\C “Pilsētas pasāža”, mākslas salonā “Pils putns”. Jelgavas literāri muzikālajā klubā “Četri balti krekli”, skaistumkopšanas salonā “ Donna Bella”, kā arī modes namā “Tēma”.

Simpozijam noslēdzoties tika īstenoti izvirzītie mērķi :

  • sabiedrībā aktualizēta “aizspriedumu” problemātika,
  • nodrošināta radoša mākslas vide jaunajiem māksliniekiem, sniedzot iespēju sevi pierādīt, popularizēt un attīstīt jaunradi,
  • veicināta daudzpusīgāka mākslas dzīve pilsētā, vienlaikus sekmējot mākslas aktivitāšu decentralizāciju valstī
  • Veicināta mākslinieku un skatītāju mijiedarbība (skatītājiem iespēja vērot mākslas tapšanas procesu un mākslinieku jaunradi)
  • Mākslas simpozija tradīciju atklāšana un nostiprināšanās Jelgavas kultūrvidē

BET NU PAR VISU SMALKĀK …

Projekta norise 19. septembrī sākās ar divām paralēlām darbībām. Viesnīcā tika sagaidīti simpozija mākslinieki un tiem ierādītas naktsmītnes, savukārt skaistumkopšanas salonā „Donna Bella” modeļiem tika veidoti oriģināli matu sakārtojumi un modelēti tērpi (sākotnēji body art gleznojumus, performances bija plānots veikt Hercoga Jēkaba laukumā; frizieršovs – kafejnīcas “Silva” āra nojumē, diemžēl lietaino laika apstākļu dēļ darbība tika pārcelta iekštelpās). Atraktīvie modeļi no skaistumkopšanas salona ar īpaši apdrukātām simpozija VAZ markas automašīnām devās uz tirdzniecības centru “Pilsētas pasāža”. Tur modeļu ķermeņi kļuva par savdabīgu “audeklu”, uz kura caru body art simpozija mākslinieki gleznoja savu vīziju par tēmu “aizspriedums”. Šos jaunradītos tēlus modeļi pēcāk atspoguļoja pašu radītās mākslas etīdēs.

Tirdzniecības centrā “Vivo”, vizinot “dzīvās skulptūras” iepirkuma ratiņos un nostādot tos kā dzīvos manekenus ārpus veikalu skatlogiem, mākslinieki vērsa sabiedrības uzmanību pret materiālajām vērtībām, kas ikvienu pārņem iepirkšanās drudža laikā. Savukārt ap plkst. 17.30 vislielākās aktivitātes laikā lielveikalā, simpozija modeļi izspēlēja etīdi “Miera ceļš” kā pretstatu lielajai steigai. Ieinteresētajiem apmeklētājiem mākslinieki dāvināja simpozija apsveikuma kartiņu, tādējādi iesaistoties diskusijā ar performances vērotājiem. Visdažādākās emocijas un pārdomas tika fiksētas simpozija videomateriālā – mākslas filmā ”Aizspriedums”.

Literāri muzikālajā klubā “Četri balti krekli” tika plānots koncerts “Simpozija nakts kaislības”, piedaloties jauniešu mūzikas grupai “On The Roof”, Alises Raupes vēderdejotāju studijai. Bija plānota arī Latvijā vienīgā vēderdejotāja – puiša – šovs un Latvijas striptīza veterānes vakara programma. Diemžēl kluba vadības neorganizētības dēļ pasākums pēdējā mirklī tika atcelts un sagatavotā šova programma tika demonstrēta nākošās dienas vakarā. Pirmās simpozija dienas aktivitātes noslēdzās kluba telpās ar trīsdesmit simpozija dalībnieku kopīgi radītu performanci “30 traki balti krekli”, kuras mērķis – simpozija popularitātes veicināšana un atpazīstamība pilsētā.

 “AIZsprieduma” OTRĀ DIENA

Simpozija otrajā dienā mākslinieki un citi aktīvisti Hercoga Jēkaba laukumā veidoja instalācijas par tēmu “aizspriedums”. Šajā dienā simpozijā iesaistījās arī Radošo domu un darbu centrs “Svētelis”, veidojot meditatīvu labirintu no kartupeļiem, kā arī uz laukuma ar krāsainajiem krītiņiem zīmējot ziedu mandalas. Jelgavas mākslas skolas audzēkņi apgleznoja laukumā izvietotos logu rāmjus. Logs kā simbols atgādināja, ka pastāv jautājums par “manu ES” un attiecībām ar apkārtējo aizspriedumu pasauli. Oriģinālākās mākslas simpozija instalācijas tika dāvinātas un uzstādītas Jelgavas pilsētas bērnu namam un divām internātskolām, tādējādi padarot apkārtējo vidi krāšņāku un interesantāku, vienlīdz veicinot bērnos interesi par mākslu.

Vienlaicīgi Hercoga laukuma kokos tika atklāta mākslinieces Līvas Ķauķes – Saules “Bezaizspriedumu” fotoizstāde un instalācija, kas skatāma līdz pēdējai simpozija dienai. Bet aktīvākie pilsētas jaunieši nodevās Šaha turnīram, ierodoties centrālajā laukumā ar savu paklāju un šaha dēlīti, tā vairākas stundas nododoties teatralizēti aizrautīgai šaha spēlei.

Pulksten 17.30, kad cilvēki visaktīvāk izmanto sabiedrisko transportu, atgriežoties no darbiem mājup, centra pieturā pretī Jelgavas domes norisinājās performance “Klusā daba”. Katrs tēls tika veidots kā gleznas – klusās dabas – priekšmets (stikla pudele, gludeklis, ķirbis un sarkana paplāte), kopā radot gleznas mirkļa iespaidu. Papildus tika izmantoti šo priekšmetu rekvizīti. Šīs performances ideja vērsta uz cilvēku, kurš personificējas ar priekšmetu – neizdzīvojot sev atvēlēto laiku, bet eksistējot un visu vērojot no malas.

Klubā “Četri balti krekli” norisinājās plānotais “Simpozija Nakts kaislību šovs” ar grupas “STndART” prezentācijas koncertu, laužot aizspriedumus par klubā atskaņoto repertuāru, mūzikas stilu – tikai latviešu populārie skaņdarbi. Sakarā ar koncerta dienu maiņu un aktivitātēm kluba otrajā stāvā, plānoto jauno kinorežisoru  videoprojekciju vakaru atcēlām. Tās varēs redzēt oktobra beigās līdz ar mākslas simpozija dokumentālās filmas pirmizrādi „AiZspriedums”  un  fotoizstādes atklāšanu „Jelgavas baltajos kreklos”.

PUĶU BĒRNU EKSKURSIJA UN “AIZspriedumu” PILNI KONCERTI

Simpozija trešajā dienā māksliniekiem un citiem simpozija interesentiem tika rīkota tematiska ekskursija Pārlielupes pilsētas daļā uz apskates vietām, kas tradicionāli nav tūrisma apskates objektu sarakstā, kopā sapulcinot ap 30 cilvēku lielu grupu. Sadarbībā ar lietoto apģērbu veikalu visiem ekskursijas dalībniekiem tika sarūpēti koši puķaini apģērbi, tādējādi paužot dzīvesprieku un laužot barjeru sociālo slāņu, vecuma atšķirībās un modes tendenču, ierobežojumā.

Pēcpusdienā Jelgavas Kultūras namā tika atklāta ceļojošā fotoizstāde, kas sākās ar simbolisku aizspriedumu sienas laušanu sabiedrībā simpozija ietekmē.Jāatzīmē, ka īpaši jaudīga bija jauno mākslinieku un sponsori ierašanās pasākumā –  VAZ markas automobiļu kolonnā.  Izstādē uzstājās grupa “Saules ministrija” , solists Juris Vizbulis, kā arī Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas apģērbu dizaina studenti ar modes kolekciju “Domino”.

Visbeidzot vakara izskaņā no plkst. 20.00 līdz 23.00 kafejnīcas “Silva” āra nojumē norisinājās Simpozija noslēguma koncerts. Koncertā, kuru vadīja Gints Romulis, uzstājās mūzikas apvienības M.ART.A (Musical ART aplication), “Stiklinieku darbnīca”, “On The Roof”, “G.A.T.E.R.S”, muzikālo grāmatu apvienība “Zem cita karoga”, DJ Deelis ar muzikālajiem stāstiem ”Tas ir vairāk nekā tu domā”. Pasākumā piedalījās modes nama “Tēma” dizaineris Māris Zolneris ar tērpu kolekciju un performanci; mākslinieces Līva Ķauķe-Saules ar tērpu kolekciju un Liene Neimane ar performanci “Double touble*”(milzu ziepjuburbuļu pūšana).

 Jelgavas mākslas simpozija “AIZspriedums” organizatori Kultūras un mākslas centrs “Nātre” un Sabiedrības attīstības un izglītības centrs [SAIC] izsaku vislielāko PALDIES visiem simpozija māksliniekiem un radošajai komandai, kā arī 12 jaunajiem māksliniekiem no Latvijas –  Viola Karulei, Laurai Rozītei, Laurai Bistrakovai, Evitai Bergai, Ivo Salai, Mārtiņam Miķelsonam, Liene Roziņai, Laurai Treimanei, Mārītei Rudko, Lienei Neimanei, Agnesei Cērpai, Līvai Saulei, Dacei Indrikai, Vitai Misēvičai, Ilzei Grēvelei, Pēterim Rozītim, Inai Rihardei, Edgaram Jančukam –  un fotogrāfiem no Ukrainas – A.A.Vyshnevsky, Volski Emil.

 PALDIES sakām par sadarbību un atvērtību nebijušām idejām:

Jelgavas modes nams “Tēma” par performanci un Māra Zolnera tērpu kolekciju;

Līvai Saulei (Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas apģērba dizaina 3. kurss) par apģērbu kolekcijas “Domino” izrādīšanu; Jelgavas mākslas skolas audzēkņiem par  logu rāmju apgleznošanu  Hercoga Jēkaba laukumā;

Radošo domu un darbu centram “Svētelis” par veidoto kartupeļu labirintu “Land Art” un ziedu mandalu zīmēšanu uz asfalta.

PALDIES par muzikālo simpozija veidošanu 8 muzikālajām apvienībām  un individuālajiem māksliniekiem: M.ART.A (Musical ART aplication), “Stiklinieku darbnīca”, “On The Roof”, “G.A.T.E.R.S”, “STandART”, “Saules ministrija”, “New Old”,  Muzikālo grāmatu apvienība “Zem cita karoga”, DJ Deelis un muzikālajiem stāstiem ”Tas ir vairāk nekā tu domā”, Jurim Vizbulim, Zanei Reinbergai un Gintam Romulim koncerta vadīšanu.

PALDIES visiem brīvprātīgajiem un 20 simpozija Body Art modeļiem, kā arī VISIEM citiem, kas šo neprātīgo izdeju atbalstīja un padarīja “AIZspriedumu” iespējamu!

Jelgavas mākslas simpozijs “AiZspriedums”

Saturs tiek aizsargāts.