Kultūras un mākslas centrs „Nātre”

KUR MĪT KULTŪRA JELGAVĀ?

Nātres alternatīvo kultūrvietu apskats

Jelgavas pils, Pasta sala, dievnami un Zemgales olimpiskais centrs. Šīs vietas, mūsuprāt, zina ikviens, kas reiz bijis Jelgavā. Taču KULTŪRA un ALTERNATĪVIE procesi mīt arī citviet – ārpus centra, nomalēs, pagalmos, dažnezažādās vietās, kuras aktivizē ne mazāk traki, aizrautīgi un ļoti radoši prāti. Dažu vietu vēsture joprojām ir miglā tīta… tomēr, ar kaut ko ir jāsāk!

Lūk, dažas, mūsuprāt, aizraujošas vietas, kuras Kultūras un mākslas centrs “Nātre” rosina aplūkot Jelgavā. Un ļoti iespējams, kad nākamreiz uzdodot sev jautājumu – “KAS LABS PILSĒTĀ?”-, šis mazais kultūrvietu apskats Tev ļoti noderēs.

Ak jā! Daudzām vietām nosaukumus esam devuši mēs paši:) Tāpēc nebrīnies, ja tūrisma gidos vai googlē tādas vietas neatradīsi.

Protams, ja vēlies plašāku stāstu vai kādu ekskursiju ar mums, sazinies!

 

“BJMK” jeb Bērnu un Jauniešu mūzikas klubs

BJMK Rokskola ir privāta mūzikas skola, kas darbojas kopš 2008. gada, taču ideja par to radusies jau agrāk – 2004. gadā, kad tika dibināta biedrība „Bērnu un jauniešu mūzikas klubs”. Pašlaik Rokskola un biedrība dzīvo kopā, bet katra dara mazliet atšķirīgu darbu – biedrība „Bērnu un jauniešu mūzikas klubs”, kas, starp citu, ir sabiedriskā labuma organizācija (raksta un realizē ap 20 dažādus projektus gadā, gan apjomīgus ar lielu skaitu dalībnieku, tostarp no ārvalstīm, gan nelielus, kas vērsti tikai uz pašas biedrības biedriem un to ikdienu).

Savukārt, skola, kas nesen ieguvusi sociālā uzņēmuma statusu, ik gadus nodrošina radošas un aizraujošas mūzikas nodarbības ap 250 dažāda vecuma audzēkņiem – sākot no 3 gadus veciem bērniem līdiz pat senioriem 60+, saglabājot katram personisku pieeju. BJMK Rokskolā var saņemt baudāmu mūzikas izglītību, atbalstošā vidē.

Ar savu savu darbību šī vieta veicina koncertu un kultūras pasākumu daudzveidību Jelgavas pilsētā, bet arī veido jaunu izglītotu, zinošu mūzikas mīlošu klausītāju un mākslas baudītāju paaudzi!

Laipni lūgti apmeklēt un iepazīt abus BJMK namus:

-Vecā ēka (Dobeles iela 68)
-Jaunā ēka (Jāņa Asara iela 21)

 

Galerija + bārs = “Melno cepurīšu balerija”( Raiņa iela 28)

MELNO CEPURĪŠU BALERIJA ir vieta, kur ikviens tiek gaidīts, taču netiek ielaists treniņbiksēs, jo – “mūsu mājas, mūsu likumi”.
“Melno Cepurīšu Balerijas” aizsākumi meklējami 2009. gadā 21. maijā, kad radās nepieciešamība pēc vietas Jelgavā, kur pulcēties alternatīvās mūzikas un kultūras cienītājiem.

Klubs “Melno Cepurīšu Balerija” koncepta pamatā ir “Bārs + Galerija = Balerija”. Vienkāršoti – tā ir vieta, kurā iespējams baudīt citādu mūziku, bet telpas un gaisotni izmantot arī savas mākslas, radošuma populaizēšanai un izstāžu veidošanai. Altenatīivais klubs vairāk nekā 10 gadu garumā joprojām ir vieta, kur sadzīvo gan metāla, gan hiphopa cienītāji. Tajā notiek muzikāli vakari, koncerti, stand – up komēdiju un impovizācijas izrādes. Un, protams, te vienmēr var gardi paēst, padzert un labi pavadīt laiku. Te valda “balerijas mafija”, kurai vienmēr vai prasīt padomu un lūgt palīdzību.
Mūsuprāt, tas ir sava veida “Mazais inkubatos” altenatīviem notikumiem Jelgavā un ne tikai.

 

Brīvdabas mākslas galerija (šķērsiela pie Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas, Akadēmijas ielā)

Brīvdabas mākslas galeriju, kas atrodas nelielā šķērsielā pie Jelgavas Zinātniskās bibliotēkas stūra, skatāma izstāde “Senā Jelgava”, kurā skatāmi Jelgavas Mākslas studijas “Mansards” audzēkņu darbi. Jāatdzīst, šī, mūsuprāt, ir pirmā brīvdabas galerija Jelgavā, tādēļ vien atzīmēšanas vērts kultūrnotikums.

Mākslas studijas vadītājs mākslinieks Raitis Junkers stāsta, ka gleznās par pamatu izmantotas dažādas Jelgavas vēsturisko skatu fotogrāfijas un attēli. Brīvdabas mākslas galerijā izvietoti teju 30 darbi un tajos attēlots Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornis, citas Jelgavas baznīcas, arī tādas vēsturiskās Jelgavas ēkas, kuras pilsētvidē vairs nevar ieraudzīt – agrāko Jelgavas Latviešu biedrības namu, Tirgus laukumu, arī veco Jelgavas pili ar sargtorņiem, kāda tā izskatījās līdz pat 18. gadsimta sākumam.

Šī ir trešā mākslas studijas “Mansards” izstāde brīvdabas mākslas galerijā. Visus darbus iespējams apskatīt jebkurā diennakts laikā.

Turklāt, kad esat tur, neaizmirstiet aplūkot arī vienu no skaitākajiem īres namiem Jelgavā ar romantisku balkoniņu, kas saglabājies no Senās Jelgavas.

 

Lauktehnikas ēdnīca (Aviācijas iela 8d)

Jelgavas Cukurfabrikas apkaime atrodas agrākās Straumes muižas teritorijā, kas 1921. gadā tiek ieskaitītas Valsts zemes fondā un nodotas Cietuma valdes rīcībā. Nedz Straumes muiža, nedz Cukurfabrika vairs neeksistē, taču šī apkaime nav iedomājama bez citiem spožiem objektiem – “Pārlielupes cietums”, “Jelgavas pilsētas slimnīca”, vagonu būves rūpnīcua “UVZ”, kā arī “Lauktehnika”. Te arī atrodas privātais muzejs, kurā apskatāma vērienīga padomju spēkratu kolekcija. Katra pati par sevi šīs ēkas un vietas ir vesela stāsta vērtas.

Viena no tādām ir Jelgavas Lauktehnikas ēdnīca, kas savā izcilības sastingumā palikusi nemainīga vairāk nekā 45 gadu garumā. Te katru darba dienu ( un tikai darba dienās) no pulksten 11:30 līdz 14:00 iespējams nobaudīt gardas pusdienas labākajās ēdnīcas tradīcijās – kotleti, kompotu un šokolādes saldo. Protams, arī ēdnīcas žagariņus, ābolmaizītes un siļķmaizītes. Un esam patiesi lepni, ka tieši mēs – Kultūras un mākslas centrs “Nātre” šo unikālo ēdnīcu padarījām par īstenu kultūras pērli Jelgavas pilsētā, organizējot kino vakarus un “dress code” balles labākajās kultūrvietu tradīcijās.

 

Grafiti siena RAFā (Aviācijas ielas un Loka maģistrāles ielas krustojums)

Grafiti ielu mākslas festivāla Jelgavā aizsākumi meklējami 2003. gadā. Sākotnēji mākslinieki gleznoja uz kartoniem un to darbi bija apskatāmi Hercoga Jēkaba laukumā, arī aiz kultūras nama. Taču siena, kas stiepjas gar agrāko sporta stadionu RAFā, pretim “Latvijas valsts mežu” Zemgales reģiona klientu centram, ir kļuvusi par oficiālo Grafiti festivālu rīkošanas vietu. Tā, piemēram, Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros, 2018. gadā notika starptautiskais grafiti ielu mākslas festivāls “Brīvības stāsti”, kurā piedalījās deviņi grafiti mākslinieki no piecām valstīm – Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Francijas un Brazīlijas. Tā ik gadu gabaliņš no lielās stadiona betona sienas tiek papildināts ar jauniem darbiem, kas radīti pēc konkrētas tēmas un tā gada noteiktās krāsu paletes.

 

Pirmā murēļu mākslas siena Jelgavā (pie dzelzceļa sliedēm līnijā “Rīga – Jelgava – Rīga”

RAFa apkaimes nosaukums un ikoniskākā ēka, protams, ir rūpnīca RAF, kuras teritorijā tagad atrodas “NP Jelgavas Biznesa parks”.

Agrākās rūpnīcas teritorija līdz pat Cukurfabrikai bija Straumes muižas teritorijas. Vēlāk zemes 300 ha platībā nonāca Cietuma valdes rīcībā. Teritorijā tika uzbūvēta cietuma saimniecība. Vēlāk, jau padomju gados, “Mācību un pētījumu saimniecība “Jelgava”” šajā vietā, kā arī otrpus ceļam, izveidoja Cīruļu fermu.

Vēlāk, kad tika pieņemts lēmums par Rīgas autobusu virsbūvju fabrikas jeb vienkārši – “Rīgas autobusu fabriku” (RAF) izveidi Jelgavā, visa apbūve – šķūņi, staļļi un citas ēkas tika nojauktas. Jaunā, modernā Padomju Savienības mikroautobusu ražotne tika atklāta 1975. gadā.

Tagad senās RAF rūpnīcas mūri pie dzelzceļa sliedēm kļuvuši par Jelgava pilsētas nelegālo grafiti sienu ielu māksliniekiem.

 

Rastrelli brīvdabas galerija (Jelgavas pils iekšpagalms)

Mums, Kultūras un mākslas centram “Nātre” bija paties prieks būt pirmajiem Jelgavas pils vēsturē, kas skaisto Jelgavas pils iekšpagalmu un tā 40 logus izmanto par izstādes izrādīšanas vietu. Tajā Covid – 19 pandēmijas laikā, 2021. gada februārī tika atklāta izstāde “Ziemas stāsti”, kurā ikienam bija iespēja aplūkot lielformāta fotogrāfijas, kuras radījis fotogrāfs, grupas “Auļi” mūziķis un Latvijas Nacionālo Bruņoto spēku mediju fotogrāfs – Gatis Indrēvics un iedvesoties no 20 ļoti personīgiem, dažādu profesiju un personību stāstiem, kurus bija apkopojusi projekta idejas autore un izstādes kuratore, māksliniece Dace Indrika.

Godinot izcilo Jelgavas pils arhitektu, kurš šo arhitektūras baroka pērli Kurzemes – Zemgales hercogistes laikā. Tās pamatakmens likts 1738. gada 14. jūnijā, hercoga Ernesta Johana Bīrona valdīšanas laikā. Mēs, KMC Nātre, šo unikālo izstāžu vietu lepni nodēvējām par “Rastrelli brīvdabas galeriju”, godinot izcilo pils arhitektu Frančesko Bartolomeo Rastrelli (1700—1771). Šī pils ir viena no nedaudzajām hercogistes (1562—1795) galvaspilsētas ēkām, kas atjaunota sākotnējā izskatā pēc Jelgavas sagraušanas 1944. gada vasaras kaujām Otrā pasaules kara laikā.. Pēc platības uzskatīta par lielāko pili Latvijā.

 

Jelgavas Studentu teātris

Jelgavas Studentu teātris ir viens no divim senākajiem studentu teātriem Latvijā Tas dibināts 1946. gadā un šogad atzīmēs jau 75. dzimšanas dienu. Gadu gaitā mainījušās dažādas ēkas, mājas līdz savas mājas tas atradis agrākā klostra kapelas vietā, uz kuras zemes padomju gados uzcelts Graudu pētīšanas stacija. Nu tajā tiek pētīta māksla un cilvēks un tā radošās virsotnes.

Jelgavas Studentu teātrī darbojušies tādi atpazīstami latviešu teātra vārdi kā Pēteris Lūcis, Kārlis Pamše, Vera Singajevska, Andris Merkmanis u.c.. Šobrīd to vada Latvijas Teātra sporta māte, režisore – Astra Kacena.

Lai gan teātri dibinājusi Latvijas Lauksaimniecības universitāte, tas ir atvērts ikvienam interesentam. Te iespējams darboties 2 teātra virzienos:
– improvizācijas teātris jeb Teātra sports;
– klasiskās skatuves izrādes

Un vēl. Jelgavas Studentu teātris ir vienīgais Latvijā, kam ir sava teātra māja un īpaša mākslas telpa – “Melopomēsas viesistabu”. Tajā apskatāmas dažādas dekorācijas, eksponāti no izrādēm, senas afišas un aktieru portreti. Tajā var baudīt gardu kafiju pirms izrādēm, spēlēt klavieres un skandināt dzeju. Tas atvērts mājīgām sarunām radošā atmosfērā Driksas upes krastā.

 

 

 

©  Kultūrstāsti, KMC Nātre 2022
©  Dace Indrika, teksts
©  Linda Strauta Brauere/ Gatis Indrēvics foto

 

 

Alternatīvo kultūrvietu apskats tapis KMC Nātre projekta “Kultūrstāsti Jelgavā” ietvaros. Tas tapis ar ar Jelgavas valstpilsētas un JPPI “Kultūra” atbalstu.

Saturs tiek aizsargāts.